НОВО РУХО СОКОБАЊЕ

Сокоград и Бованско језеро ускоро на мапи туриста

Мермерно шеталиште биће проширено и обновљено, а бања ће ускоро имати и највећу панорамску стазу у региону

Поглед на Сокоград (Фото: Немања Јовановић)

Сокобања више од 188 година лечи, подмлађује, негује дух и тело и зову је Зелено срце Србије. Време је да данас, као једно од најпосећенијих места у нашој земљи, ова бања постане незаобилазна на мапи туриста. То је циљ великих предстојећих улагања, од којих је највеће обнова средњовековног града Сокограда.

То најављује председник општине Сокобања др Миодраг Николић говорећи о великим плановима за популарну бању и подсећа да Сокоград годинама пропада, тако да ће бити потребно пет година за његову конзервацију. Улагање од три до пет милиона евра превиђено је за обнову и проширење мермерног сокобањског шеталишта.

Три видиковца

Енергија Рипаљке
(Фото: Немања Јовановић

Он је најавио и изградњу, у сарадњи са ЕУ, највећег балканског панорамског пута. Биће дугачак 13,5 километара и туристи ће планинским обронцима моћи да се шетају већ за годину дана. Са стазе на којој су три видиковца с оптичким уређајима, моћи ће да виде котлину као на длану, врх Миџор на Старој планини и Шиљак на Ртњу. Такође, биће ту и осматрачница за птице. И Еко-туристички омладински центар налазиће се на тој стази и бити отворен 365 дана у години.

Трпеза Туристичке организације Сокобање (М. Никић)

Николић је подсетио да је решен проблем водоснабдевања домаћинстава. Председник Туристичке организације Сокобање Љубинко Миленковић истакао је да се наставља с уређењем свих улица и тротоара, али се уређује и прилаз Сокобањи: „Коначно ћемо добити 'капију Сокобање', велелепни улаз, а уређује се и 35 сокобањских излетишта. Падине Озрена и Девице, водопад Рипаљка и парк Лептерија, па специјални резерват природе Ртањ, уз чист ваздух и благотворне минералне воде примери су јединствене природе у нашој земљи, овековечени оком многих уметника сликарства, фотографије и филма, записима Иве Андрића чију спомен-собу у хотелу „Моравица” бања љубоморно чува, али и реченицом Бранислава Нушића с разгледнице пријатељу 'Сокобања, Сокоград, дођеш матор, одеш млад'.”

Туристи уживају у старом амаму
(Фото: Душан Стојанчевић)

Један од будућих планова је и отварање за туристе Сеселачке пећине која је већ стављена под заштиту.

„Важно је да сачувамо околину јединствене природе због које се многи у Сокобању враћају. Са шест планина, реком Моравицом и два језера она није само бања. Водопад Рипаљка на Озрену је први споменик природе у Југославији, проглашен 1949. године. Један од већих пројеката био је и да се наша врела термална вода стави у функцију грејања хотела и пансиона, важних јавних објеката, пре свега школа, али искористи и за грејање у вртићу – уз финансијску подршку и међународних организација”, подсећа Миленковић.

Једна од нових акција ове године биће и уређење Бованског језера, а да би се на његове обале и у чамце вратили туристи, уређиваће се ове године цела плажа, а језеро треба да добије три понтонска моста. Поред тога, језером ће туристе и Сокобањце возити и два катамарана. „Овим пројектом повезаћемо и суседне општине Бољевац, Књажевац и Зајечар, тако да ће и њихове археолошке вредности доћи више до изражаја на европској мапи и потврдити да је источна Србија за многе једно од најлепших открића”, сматра директор ТО Сокобања.

Обновљена стаза поред Моравице
(Фото: М. Никић)

Уређује се и део бање око парка „Бањица”: најављују да ће да добије скоро ново рухо и постане место не само за продају сувенира, већ и за разна туристичка догађања. Проширује се и друм који повезује Сокобању с ауто-путем, с међународним коридором који ће бити конструисан у најбрже време. „Тако да ће тај део, на који су се путници највише жалили, повезати бању с путем који ће јој омогућити даљи туристички развој”, уверава Миленковић.

Директорка Специјалне болнице „Сокобања” др Ивана Филиповић говорила је о старом турском амаму који је обновио кнез Милош и који и данас „сведочи о лековитости шест олигоминералних вода из бањских извора, а чија је температура од 28 до 43 степена целзијуса”. Како каже, потврдила се у лечењу хронично опструктивне болести плућа и бронхијалне астме, а лечи и локомоторна обољења. Купке се одређују на прегледу, наглашава.

На конференцији у ТОС-у приказан је и филм „Место где ти је суђено да будеш” сценаристе и редитеља Душана Стојанчевића који је нагласио да су виртуелне туре и друге нове технологије неопходност за савременог туристу.

Обнова „Здрављака”

Пре две године завршена је приватизација хотела „Здрављак” у чијем саставу је и хотел „Турист”, тако да су спремна документа да хотел који је био носилац сокобањског спортског, синдикалног и конгресног туризма у наредне две године буде обновљен. Тренутно се завршава градња два хотела у Сокобањи, издате су грађевинске дозволе за изградњу још три. План је да Сокобања за пет година буде важан центар спортског и конгресног туризма.

У пет топ дестинација

Директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић нагласила је да се Сокобања налази у пет топ дестинација по избору туриста. „Чак 20 одсто укупних ноћења у Србији оствари се у бањама. Сокобања се високо позиционирала на туристичкој мапи, али то није случајно јер се, осим њене лековитости и незагађане природе, у њу непрекидно улаже”, сматра.

Водопад Рипаљка у рано пролеће (Фото: М. Никић)

Љубинко Миленковић подсећа да је комисија ресорног министарства сврстала Сокобању у једно од осам туристичких места прве категорије у Србији. То су још и Београд, Нови Сад, Ниш, Златибор, Врњачка Бања, Копаоник и Палић. Самим тим дошло је и до озбиљног категорисања лежајева: „У складу са законом већи су намети послодавцима и примећује се уз то велика одјава категорисаних лежајева. Систем е-Туриста тако не евидентира све госте. С друге стране, бања је све популарнија за породице и младе из градских средина, али и за све већи број странаца. Упркос „паду” промета, страних туриста је три пута више него 2023. године. Главни гости су из Бугарске, Северне Македоније, Румуније, Русије и екс-Ју република, али је све више и туриста из удаљених земаља. Поред природе и људских ресурса, разлози су и ртањска јагњетина и чувени сокобањски сир”, каже директор туризма.

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.