У СРЦУ ПАРИЗА: НОТР ДАМ

Раскош и узвишеност на једном месту

Колоне посетилаца свакодневно се диве богато украшеној унутрашњости и лепоти катедрале у којој нема трагова разорног пожара од пре шест година

(Фотографије Дејана Ивановић)

Ред на платоу испред огромног каменог здања из 12. столећа све је дужи, али упркос хладноћи никоме не смета да сачека десетак минута како би ушао у одаје велелепног Нотр Дама. Да је на овом месту пре шест година букнула ватрена стихија у којој су изгорели торањ и велики део симбола Париза и Француске подсећају скеле и кранови на бочним странама дугачке катедрале, који указују на то да радови још нису до краја завршени.

Међу бројним посетиоцима, радосним што имају прилику да виде унутрашњост Богородичине цркве, недавно поново отворене за публику, чини нам се да је највише Француза. Наши домаћини објашњавају да зимски месеци нису толико привлачни за стране туристе као остала годишња доба. Али, за светињу где су се одиграли важни историјски догађаји и која је била инспирација бројним уметницима и писцима да стварају велика дела влада огромно интересовање.

 Дух минулих времена

Припадници обезбеђења надгледају посетиоце у колонама – уласка „преко реда” има само за оне који су бесплатну посету резервисали преко интернета.

Пролазак кроз огромна изрезбарена дрвена врата уводи нас у свет у којем је сачуван дух минулих векова. Жамор је све слабији, иако је црква препуна посетилаца.

Одељак подигнут у знак захвалности спасиоцима и добротворима

Током обнове светиње врхунски мајстори разних заната даноноћно су настојали да јој врате стари сјај стицан стотинама година у којима је дозиђивано древно здање, а водило се рачуна о бројним детаљима и готском стилу који је красио катедралу пре несреће. Ипак, модерна технологија провукла се и кроз дебеле средњовековне зидове Нотр Дама: посетиоци овде за три евра могу на посебном аутомату да погледају кратки виртуелни запис о самој цркви, али и да, опет убацујући металне новчиће у посебне отворе, купе електрична кандила.

Крећемо се у непрегледној колони, једни за другима и у тишини разгледамо капеле посвећене разним свецима, кардиналима, али и многобројним добротворима. Има их, како се наводи у посебним брошурама, укупно 29, а многе од њих настале су у 13. веку. Пред нама су стубови невероватних боја, украшени до најситнијих детаља, као и витражи кроз које се прелама светлост.

Провлачимо се између бројних гостију који покушавају из најразличитијих углова да ухвате све лепоте Нотр Дама уз помоћ камера на мобилним телефонима и долазимо до низа богато украшених рестаурисаних капелица у којима су слике, олтари, споменици бројним кардиналима, али и саркофази с посмртним остацима чувених личности.

„Раскош и узвишеност” – то су најчешћи коментари многобројних гостију Нотр Дама задивљених витражима кроз које се пробијају сунчеви зраци стварајући невероватну игру светлости. Они који су имали прилику да посете катедралу пре трагедије 15. априла 2019. године уверења су да је сада много светлија и раскошнија.

„Нотр Дам поново је рођен из пепела, сада још лепши”, пише на огромној плочи испред једног од бочних одељака, направљеног у знак захвалности ватрогасцима који су ризиковали своје животе да би спасли богатство светиње. Захвалност је исказана и бројним донаторима и свима онима који су на разне начине допринели да се Богородичина црква попут феникса поново уздигне у срцу Париза, овог пута у новом сјају.

Степеницама до ризнице

У ризници светиње, до које воде посебне степенице, налазе се историјске и културне вредности и блага из различитих периода, посебно из доба крунисања краљева у њој. Ту се чувају и предмети пронађени током обнове здања у његовом поду – саркофази откопани у сплету водоводних цеви из средњег и почетка 18. века.

Колона из које је тешко одвојити се због огромне гужве полако долази до места одакле смо кренули у обилазак. Пред нама је последња у низу крипти, посвећена светом Полу Чену, кинеском монаху и мученику.

Многи хрле ка апаратима где се за евро може купити „златник” Нотр Дама, који ће им касније будити сећање на ову катедралу. Још један поглед на унутрашњост срца Града светлости пре него што изађемо кроз дебела врата и уступимо место новој групи посетилаца, само продубљује осећај дивљења.

 Сводови здања достижу 36 метара

На самом прочељу катедрале која се на овом месту уздиже више од 860 година остајемо без даха гледајући велики унутрашњи простор богато украшен и светао, у којем нема трагова катастрофалног пожара. Пред нама су два дугачка пролаза, а високи сводови здања на неколико нивоа, који достижу 36 метара, као и витражи који красе делове плафона и бочне стране светиње, одушевљавају присутне.

Мозаици и оргуље

Мозаици на средини здања на којима су представљене средњовековне, али и далеко старије религиозне сцене, окупирају посетиоце који погледом не могу да се одвоје од њих. Централни део катедрале резервисан је за молитву, а богатство ове светиње увеличавају и оргуље са готово 8.000 цеви, чија је рестаурација последњих година обављана у три радионице на југу Француске.

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.