Од сеоског огњишта до далеких плажа
Домаћи туристи спремају се за бање и путовања у егзотичне земље, а страним су најпривлачније авантуре у нетакнутој природи
Док зимска сезона с мартовским попустима за скијање још траје, наши грађани се спремају за пролећна путовања. Како је показаo и 46. Међународни сајам туризма, у Србији су хит етно-домаћинства и бањски спа центри, а за наше туристе су стална мета и европски градови. Да они воле да путују и у далеке егзотичне пределе и да већ планирају и летње одласке на море, показао је и 100 метара дуги ред испред штанда домаћег авио-превозника с акцијом „Стоти купац – бесплатна карта”.
Како за наш лист каже директорка ТОС-а Марија Лабовић, ове године фокус је представљањe Србије на бањском туризму, али и културно-историјском наслеђу као што су коло, шумадијска ношња и словачко сликарство Ковачице, јер су туристи, нарочито страни, све више заинтересовани за сеоске авантуре, домаћу храну и смештај у
етно-домаћинствима. У израду сувенира укључили су се и штићеници хуманитарне организације за помоћ ометенима у развоју „Звуци срца”.

По речима Лабовићеве, сеоски туризам развија се и у крајевима дуго занемарене источне Србије, а велико интересовање странаца бележе и војвођанска села и дегустације вина у виноградима од Фрушке горе до сомборске Риђице и до Палића на којем се одржавају и све популарније чајанке. Укупни девизни прилив од туризма износио је прошле године 2,833 милијарде евра, што значи да је повећан за 11 одсто.
Сјенички крај, такође, после туристичког успона Новог Пазара, све је популарнији и због изградње спа хотела у боровој шуми.

Како каже Лариса Сара Балтић, до 1. јуна траје акција да се за две ноћи у новом хотелу трећа добија гратис. Гости се друже с коњem Mедом љубимцем краја. Туризам запошљава локално становништво које прави производе од линцуре и иве са сјеничко-пештерске висоравни. На штандовима Санџака била је, уз баклаве, мантије и сјенички сир, највећа гужва.

У бањама се у последње време истиче Бања Ковиљача. Директор Специјалне болнице, примаријус др Александар Јокић подсећа да ове године обележавају две деценије откако Пеђа Филиповић обучава овдашње терапеуте. Припремају се нови програми вежби које ће се радити бесплатно с терапеутима у парку, ујутру и поподне. Следеће године Ковиљача ће бити домаћин светског конгреса балнеологије. Урађени су пројекти реновирања виле „Босна”. Ауто-путем се стиже за сат времена од Београда и Новог Сада, подсећа Јокић.
Туристи се враћају у Бању Врујци. Марина Петровић, директорка ТО Мионица, каже да ускоро започиње реконструкција запуштеног хотела с лековитом водом. Планирају обнову парка, чесме и старог купатила. Цене смештаја су од 20 евра, за преноћиште с доручком.

У пролеће су популарне сити брејк (викенд или једнодневне) посете градовима и њиховој околини. Књажевац, рецимо, нуди богату традицију и културу у граду, али је новина тек изграђени велнес центар на тлу Ргошке бање – природног језера с термалном водом. Налази се на пет километара од тог града.
Рударски Бор као туристички град
Бор из рударског постаје туристички град. Како каже помоћник градоначелника Бобан Стојановић, определили су више средстава за туризам – у складу с растућим буџетом откада је овде кинески партнер, компанија „Циђин”. Првенство дају прирoдним лепотама као што су Злотска пећина, Лазарев кањон и Борско језеро, али следи најзад и обнова Брестовачке бање коју су створиле две краљевске династије: ове године реконструишу дворац кнеза Александра Карађорђевића и бањску капију, а потом и амам и конак кнеза Милоша. Директорка хотела на Борском језеру, шеф кабинета „Циђина” Виолета Вучковић најавила је даљу обнову језерског комплекса на чијој очишћеној плажи је све више купача. Јасмина Крцић из борског села Злот нудила је сиреве с аронијом и орасима.

Једну од најзапаженијих промоција имала је ТО Пожаревац, представљајући туристима историјско наслеђе које привлачи пажњу целог континента – Пожаревачки мир. Поставку воштаних фигура потписника мира 1718. између Аустрије и Венеције с једне и Османског царства с друге стране, донету из реплике царског шатора на брду Тубе, сликали су сви посетиоци, „ускачући” у кадар
фото-репортерима. Директор ТО Василије Балдић подсећа да су Музеј Милене Павловић Барили, Виминацијум, Љубичевске коњичке игре и позоришни фестивал све посећенији. Посета ергели уз јахање коња и вожњу фијакером кошта 60, обилазак Виминацијума с ручком је 40 евра.

Песма тенора са Сардиније
У име земље партнера чији су туристи на 13. месту код нас и у којој живи 4,5 милиона Срба, амбасадор Италије Лука Гори је са сарадницима представио Сардинију. Друго по величини италијанско острво Феничани су населили још шест хиљада година пре наше ере. Познато је по ветру маестралу и традицији самоуких солиста – тенора. Како нам је рекао тенор Иван Цанаи из Орозеја, око њих је све више туриста, а као најјефтинији препоручио је југ Сардиније.
Од грчких острва, на сајму је посебно у резиденцији амбасаде Грчке представљено острво Тасос као омиљено нашим туристима. Иако нема свој аеродром, шумовито острво пуно је пећина и брежуљака.
„То је острво свеже морске хране, таверни, домаћег меда и керамике”, навела је Елени Андреаду, додајући за „Магазин” да четворочлана породица може да борави на острву за хиљаду евра.
У Турској су се показали најјефтинијим пакет-аранжмани. Омер Сака, генерални директор авио-превозника за Србију, каже да наши туристи највише посећују Истанбул за који су директни летови скопчани с аранжманима по промотивним ценама, баш као и за Анталију, Бодрум и Измир. Сличних летова, с преседањем, има за Кападокију и Египат. Због промо цена турских превозника, све су посећеније земље латино и јужноамеричког поднебља. Путујући преко Каракаса, може се обићи Куба за око 1.200 евра. На штанду Кубе и Венецуеле, као нове учеснице на сајму, било је највеселије, уз рум, салсу и ансамбл „Сон Куба Сон”.

Нови аранжмани у земљама региона привукли су пажњу. Посета једној од најстаријих зграда скупштина у Босни, Вјећници у Брчком, кули у Бјелој и дому на Мајевици кошта око 50 евра на дан. Уз то може да се отисне на Савску регату уз рибљи паприкаш, рекла је Звјездана Недић.
Представљен је и пројекат ЕУ прекограничне сарадње Т. А. Р. А. којим се организују крстарења на релацији између Фоче и црногорских Плужина – Таром, Дрином и Пивом. Рафтинг с храном за два дана кошта 120 евра, а треће ноћење је бесплатно.
У црногорским понудама, осим Будве, Херцег Новог и Тивта, поново је пажњу привукао Никшић у чијем региону на планини Лукавици може да се нађе смештај, уз домаћу цицвару и сиреве, по далеко повољнијим ценама од приморских. Хит је сада и да се помоћу сајле прелазе неприступачне деонице стена код Сланог језера.
Ревија путовања „зачињена” је сајамским избором мис туризма Србије, у организацији Удружења модних делатности. Парада девојака у мајицама с натписом „Србија”, потом и у вечерњим хаљинама, завршила се победом Иве Милутиновић из Старе Пазове, која се спрема за пут на светски избор мис туризма на Филипинима.

Директни летови
Од 18. априла биће обновљени директни летови између Београда и Фиренце. По изјави директора за стратегију домаћег превозника Бошка Рупића, од 6. јуна сваког понедељка и петка путници ће моћи да лете из главног града право до Миконоса, а од 10. јуна уторком и петком до града Алгеро на Сардинији.
Признање нашој новинарки

На Међународном сајму туризма амбасада Кубе доделила је нашој новинарки Мирјани Никић посебно признање за допринос промоцији културе ове далеке земље. Амбасадор Лејде Ернесто Родригез уручио јој је признање за, рекао је, репортаже о животу на Куби које су преведене на шпански, као и за интервјуе с кубанским писцима који су се представили на овогодишњем Сајму књига у Београду.
Средњошколци – нада домаћег туризма

Већина ученика средњих угоститељско-туристичких школа који су помагали на штандовима рекла нам је да уче како да представе Србију. Средњошколци из Крагујевца, који се с обновом трга однедавно туристички развио, спремили су нам у то име палачинке с хељдом. Такође, Наташа Гаџић, ученица из Србобрана, каже да хоће да остане у Војводини. Андреја Лазаревић и његови другари из Рашке најрадије за распуст одлазе на Копаоник, због скијања волели би да виде и Сент Мориц у Швајцарској, али и да се овде врате.
Ски-сезона још траје
Скијање ће да потраје бар још месец дана, кажу челник ТО Златибора Владимир Живановић и директорка за комуникације МК групе Светлана Костић са Копаоника, а захваљујући вештачком систему оснежавања. Дневно прође и до девет хиљада скијаша. Радним данима су на стазама цене ски-паса ниже, а у хотелима од 20 до 30 одсто. За децу је, каже, сада бесплатна ски-школа. На планинама се спремају за празнике и за тематске радионице фарбања ускршњих јаја.
Страним туристима доступније мењачнице
На сајму потписани Споразум ТОБ-а и Пошта Србије омогућиће да и страним туристима услуге од мењачнице до банкомата буду доступније, јер ће се наћи у електронском издању и у мапама. Враћамо се, каже директор ТОБ-а Миодраг Поповић, и разгледницама као и поштанским маркама, чију завидну колекцију има ПТТ музеј.
Најпосећенији град је Београд, с више од три и по милиона ноћења и око 1,4 милиона туриста у прошлој години, на шта су утицали нови директни летови. Такође, у периоду короне и затворености, дуго запуштена излетишта у приградским општинама претворена су у места за боравак у природи и привлаче све више странаца, уз смештај и храну у домаћинствима по ценама 40 одсто нижим од бањских. Гроцка и Лазаревац предњаче, а смештај може да се нађе и за 1.200 динара. Циљ је и да се током празника привуче што више наше дијаспоре, подсетио је Поповић учествујући на панелу који је организовала амбасада Италије, земље познате по великој дијаспори широм света. Баш зато су и осмислили успешан програм посета и подсећања Италијана на своје корене и историју.