Сточић Луја Петнаестог с укусом сладића

Антиквитети су били премазани слојем направљеним од слатког корена, а фалсификатори, којима се сада суди, успели су да их продају чак и Версају и катарском принцу

(Printscreen&Paris-Match)

Црв сумње ових недеља вероватно су увукао у главе многих љубитеља антикварног намештаја, посебног оног из доба Луја Петнаестог и то не само у Француској коју потреса скандал и суђење поводом преваре коју је извео чувени антиквар, већ широм света.

Трговац антиквитетима Бил Пало и Бруно Деснуес, уметник за резбарије, нашли су се на оптуженичкој клупи јер су продавали столице које наводно потичу из 18. века. Превара је откривена још 2016. године, када су продавали сточиће и столице које су наводно красиле одаје љубавница краља Луја Петнаестог, између осталих и Марије Антоанете. Успели су да своје производе продају чак и Дворцу Версај и принцу Катара, извештавају француски медији.

Куриозитет је да су фалсификовани антиквитети били премазани слојем направљеним од сладића, слатког корена (код нас познат и као госпино биље или ликориш) који му је давао патину, односно стари изглед. Француска је чак две од ових „аквизиција” означила као национално благо, а чим је откривено да су лажне, француско министарство културе у Версају покренуло је истрагу. Превара је коштала државни буџет више од четири милиона евра, а у дому Бруна Деснуеса приликом претреса пронађено је 200.000 евра у кешу. Управо је он и дошао на идеју о премазу који је прво допринео да фалсификат изгледа као жељени сточић из доба Луја Петнаестог, а после да преваранти буду откривени. А разоткрио их је антикваров бивши студент на Сорбони, Шарл Уреман који се и сам бави антиквитетима.

Своје сумње потврдио је на више него необичан начин: лизнуо је неке од спорних предмета, конкретно сточиће и столице који су наводно припадале најстаријој ћерки Луја Петнаестог, принцези Лујзи Елизабети. И то је урадио још 2012. године. Дуго је спремао разоткривање, а сумње је поделио с купцима и надлежним у Министарству културе. У Версају, који је неколико фалсификата платио више од два и по милиона евра, у почетку су га игнорисали. Његове сумње су порасле како се појавио већи број антиквитета са свих страна света.

Полиција је истраживала и могуће фалсификате у музејима и збиркама широм света. Превара је озбиљно нарушила поверење у тржиште антиквитета, а купци, музеји и галерије сада уз много више опреза прате антиквитете.

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.