С РАЗНИХ МЕРИДИЈАНА

Пушти ме проћ

Уске улице постале су туристичке атракције многих европских градова, али и Которани су посебно поносни на своју која има оригинални назив

Улица у Котору (Фотографије Зорица Миновић)

Данас су у моди широки булевари, али су уски сокаци ти који маме туристе својим особеностима. У Гинисову књигу рекорда као најужа улица на свету, широка једва 31 центиметар, уписана је Шпројерхофштрасе, дуга нешто мање од четири метра у немачкој варошици Ројтлинген у покрајини Баден-Виртемберг. Представља праву атракцију. Нажалост, даљи опстанак ове уличице налази се под знаком питања јер вода продире кроз њене зидове и ствара испупчења која је чине још ужом, а улица није више улица ако нико не може да прође њоме.

Шпројерхофштрасе је изграђена 1727. године током реконструкције, након што је подручје уништено у великом пожару широм града. Води се као Градска улица број 77.

Семафор за мимоилажење

Нешто шира је прашка Улица Винарна Чертовка, од зида до зида је око пола метра, а дугачка је око 10 метара.

– Толико је уска да има семафор за пешаке – испричала нам је светска путница докторка Зорица Миновић за коју, како каже, путовања нису награда за рад, већ животно образовање.

– У најстаријој прашкој четврти, на Малој Страни, посетила сам ову улицу. Толико је уска да се две особе не могу мимоићи. Степенице воде до истоименог ресторана са чије терасе сам уживала у погледу на Влтаву и Карлов мост. „Саобраћај” регулишу два семафора, на крајевима улице, која сигнализирају када је улица слободна. Туристи се овде радо сликају и не маре за семафоре који регулишу пролаз само једног човека у једном правцу, тако да се често сударају с пролазницима који иду из супротног смера.

У енглеском граду Ексетер је Парламент улица дуга 50 метара и свега 0,64 метра широка. Такође претендује на титулу најуже.

Истини за вољу, свако може да прави туристичку атракцију од чега год му се учини да је згодно. Приморци ће рећи да сваки град и градић на Медитерану има ужу улицу. Рецимо, Кланчић или Грешковићев пролаз – такође се дичи да је најужа улица, ако питате Врбничане на острву Крк и туристичке водиче у овом крају. Пролаз је дугачак 10 метара и широк у просеку 60 центиметара, што је уже од поменуте енглеске улице. И још приде, у Кланчић улици људи живе и није реч само о пролазу као у Ројтлингену.

Чувена „уска улица” је широка 130 центиметара

Улица свађе и љубави

Пушти ме проћ, назив је улице у которском Старом граду. Широка је свега 80 центиметара, а пошто се у њој ретко два човека могу мимоићи, Которани су јој наденули име Пушти ме проћ или Пушти ме пасат. Специфичности Старог града у Котору је што његове улице немају званична имена. Углавном су то традиционални називи које су им мештани дали како би се лакше сналазили у градском језгру. Тако овде постоје: Дуга, Мокра, Уска, као и Пушти ме проћ. По причама старих Бокеља, често је ту долазило до свађе како између жена, тако и између мушкараца. Пошто је поприлично мрачна, била је идеално место и за љубавне састанке.

Страда Сфори (у преводу – уска улица) или Булевар

Брашов, један од најлепших градова у Румунији, такође као туристичку атракцију представља Страда Сфори улицу (у преводу – уска улица) или Булевар, како га из шале зову мештани. Широка је само 130 центиметра, а у неким деловима се сужава на тек нешто више од једног метра, што је сврстава међу најуже европске улице.

– Помиње се у документима из 17. века. Првобитно је била саграђена као ватрогасни коридор у 15. веку. Двоје се тешко могу мимоићи. Али је нису заобишле легенде о љубави. Заљубљени пар се мора држати за руке и не смеју дотаћи зидове да се не би растали или пак да се пољубе баш у овој улици. Такође, уколико пар има проблема у љубави, легенда каже да треба да прођу улицом и да ће се на изласку помирити. Због специфичне ширине Страда Сфори била је место за мегдане – објашњава наша саговорница.

 

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.