Биолошки сат може да се врати уназад
Гост подкаста „Здрав животни водич са Данијелом Давидов Кесар" je др Владислав Воларевић, професор на Факултету медицинских наука у Крагујевцу, који је рангиран у најбољих 0,05 одсто научника у свету. Велики успех је остварио у области матичних ћелија, објавио је више од 100 научних радова у престижним научним часописима који су цитирани више од 6.200 пута. Треба имати на уму да су анализирани радови 30 милиона научника и истраживача запослених у 55.000 институција у преко 200 земаља. Тренутно је руководилац Центра за смањење штетних ефеката биолошких и хемијских хазарада на поменутом факултету. Након докторских студија, усавршавао се у Америци и на Институту „Кири“ у Паризу, постдокторске студије је завршио 2015. године у њујоршкој болници „Синајска гора“, где је радио на Институту за имунологију. Последњих година бавио се научним радом на Институту за анатомију Универзитета у Берну, у Швајцарској, али је, ипак, одлучио да се врати и живи у Србији.
Он је радио на истраживањима где је доказано да је из малог парчета коже могуће издвојити специфичне матичне ћелије, којима у лабораторији може да се врати биолошки сат уназад.
– Постоји могућност да се врати биолошки сат уназад, што је негде и циљ бројних научних истраживања и то је заправо револуција у медицини јер на тај начин можемо да се боримо и против најтежих болести и да осмишљавамо терапију за сваког пацијента понаособ – нагласио је др Воларевић.
Гост нашег подкаста бавио се и молекулским механизмима одговорним за штетне ефекте дуванског дима и поређење ефеката дуванског дима и аеросола које емитују уређаји за загревање дувана. Лабораторија на Факултету медицинских наука Универзитета у Крагујевцу опремљена је роботима који имају могућност да имитирају плућа пушача, и једина је таквог типа у југоисточној Европи. Користећи роботе који симулирају пушење, испитује се утицај дуванског дима на промену гена код пушача.
– Када је реч о електронским системима за испоруку никотина, ми смо их поредили са цигаретама. Међутим, механизми којима они утичу на имунске ћелије су готово потпуно другачији у односу на цигарете, тако да то готово као да није исти производ. Чак и њихове концентрације одређених токсина или и других штетних материја у дуванском диму значајно су другачији у концентрацијама у аеросолима ових система. Ми смо испитивали неколико производа, укључујући ових водећих дуванских компанија, анализирали виабилитет, односно анализирали како се ћелије мењају... Интересантно је рецимо да се доста имунске ћелије стимулишу продукцијом имуносупресивних фактора, док су некада изложене тим аеросолима, што отвара један потпуно нов правац за даље истраживање. кад је реч о класичним цигаретама и цигаретама које узимамо из уређаја за загревање дувана. Опасније су, да кажем, обичне цигарете када се конзумирају – наводи др Воларевић.
Живот у Србији му, каже потпуно одговара, јер се једино овде осећам као свој на своме.
– У Америци сам доста радио и много тога научио. Тамо вас заиста у лабораторији спремају као за специјалне јединице. Оно што смо овде радили, нас троје, четворо заједно за седам дана, ја сам тамо то сам обавио за дан или дан и по. Невероватно је како вас они за врло кратко време баце у ватру, имате најсавременије уређаје, висока очекивања, велике рокове, и то је заиста врло један специјалан приступ раду који на крају заиста даје резултате. И у Швајцарској ми је било феноменално, тамо су ми врата и дан данас отворена. Мислим да нам овде свима треба мало више позитивне енергије, мало више оптимизма – додаје др Воларевић.
Његов став је да је најважније да имате у себи једну мисију и да се трудите да остварите неке своје снове, да имате правац којим ћете се кретати и да замислите негде циљ.
– Битан је и разговор и слушање и срца и ума свог партнера или своје партнерке и у тој некој заједници различитих емоција, размишљања, жеља и хтења, чини ми се да онда успех мора да буде присутан. Треба искључити стрес у потпуности, али чини ми се да човек увек мора да буде свестан себе и где је он, где је његово место у друштву. Чини ми се да некад и та нека превелика очекивања коју сами постављамо испред себе или испред чланова своје породице могу да буду препрека и да унесу неки унутрашњи немир који онда напросто цео тај систем који имамо, који је у складу, који у неком балансу пореметимо и након тога заправо доведемо до појаве различитих болести. Јер заправо стрес је заиста један од иницијатора различитих промена и на нивоу ћелија и након тога се ослобађају одређени молекули који се зову алармини који онда алармирају друге ћелије, па онда убаците ту имунске ћелије, и направите прави дар мар у самом организму. Битно је да нађемо неке методе које ћемо успети да се ослободимо стреса – закључио је др Воларевић.