Сећања на Бобија Чарлтона
У разговору са Миром Адањом Полак, познати фудбалер присећа се својих саиграча који су настрадали у авионској несрећи, као и фудбалера Црвене звезде који су овом саставу били последњи противници
Сер Боби Чарлтон, легенда Манчестер јунајтеда и један од кључних играча енглеске репрезентације приликом освајања трофеја на Светском првенству 1966, преминуо је у 86. години.
Чарлтон је победио у 106 утакмица за Енглеску и постигао 49 међународних голова, што је био рекорд ове земље у то време.
Током 17 година, као првотимац Манчестер јунајтеда, освојио је три лигашке титуле, Европски куп и ФА куп.
Управо овој фудбалској легенди, новинарка Мира Адања Полак посветила је овонедељно издање емисије „Ексклузивно”.
- Сећам се нашег сусрета. Још као дечак од 15 година, потписао је уговор са Манчестер јунајтедом, на чијем сам га терену и срела. Већ са 19 година прешао је у први тим. Поред бројних утакмица, Манчестер јунајтед је играо и против Црвене звезде у Београду. При повратку са друге утакмице у Београду, 6. фебруара 1958. године, екипа Манчестер јунајтеда слетела је у Минхен како би авион допунио гориво. Након точења горива, уследила су два неуспешна покушаја узлетања, а потом и трећи. Тај покушај се испоставио као погрешна одлука јер авион није успео да достигне жељену брзину. Закачио је две оближње зграде, пао и одмах се запалио. Главни узроци несреће били су лед који је пронађен на крилу авиона и лед који је био на писти немачког аеродрома. У несрећи је погинуло 20 људи, док је троје подлегло повредама. Међу преживелима налазио се Боби Чарлтон који је завршио у болници са посекотинама главе и тешком траумом – подсећа се ове трагедије Мира Адања Полак.
У болници је провео недељу дана и био је први од повређених који је изашао из болнице и одмах отишао на терен клуба и „пикао” лопту са младима. Добио је велики број признања. Водио је фудбалске школе у Великој Британији, овенчан витешком титулом, као и престижном наградом Би-Би-Сија за животно дело. Цео свој живот посветио је хуманитарном раду.
Емисија је снимљена у Манчестеру, у најчувенијем музеју британског фудбалског клуба Манчестер јунајтед.
- Овај клуб има у свом музеју један посебан одељак посвећен мечу са нашом Црвеном звездом, која је том саставу била и њихов последњи противник, јер се након те утакмице догодила страховита авионска несрећа у којој су погинули сви тадашњи фудбалери Манчестер јунајтеда.
У разговору са Миром Адањом Полак, Боби Чарлтон присећа се језиве несреће, својих саиграча, као и фудбалера Црвене звезде.