Беванда у Скадарлији

Тродневни сусрети београдских и сплитских уметника протекли су у знаку заједничког певања познатих песама, дружењу и залагању уметности за рушење препрека. Признање за „Политику”

„Ево мене моји људи, доша сам вам на беванду, још је жива наша лоза, још се пење на веранду”, запевали су сви у кући Ђуре Јакшића када су сплитски уметници каснећи, коначно аутобусом стигли после дугог пута на сусрете са члановим Београдског књижевног салона. Тиме је у Скадарлији започео тродневни заједнички поетско-музички и ликовни програм наших и далматинских писаца, сликара и музичара. Између стихова преплитале су се, уз заједничко праћење гитаре, песме „Девојко мала”, „Ла музика ди ноте” и друге мелодије, са којима су уметници потом наставили дружење низ Скадарлијску улицу.

Сусрет београдских и сплитских уметника

Како је истакла  представница београдских књижевника, председница КК „Иво Андрић” Даринка Марковић, песници и сви други уметници увек су први рушили препреке и брисали границе међу народима, и после ратова и криза и за време свих других дешавања. У томе ће, обећава песникиња Љиљана Јерончић из Сплита, они и наставити.

Далматински песници отворили су срце Скадарлији

Програм се данас наставио обиласком Куће краља Петра и програмом „Укус ванилице”, а Светлана Јоксимовић гостима је била водич кроз Београд, али и кроз време. У установи „Божидарац” отворена је и изложба Удруге „Влахо Буковац” из Сплита, која ће трајати до 21. октобра. У Центру за културну деконтаминацију одржан је уметнички програм „Са пријатељима” на ком се гостима обратио председник Удружења књижевника Србије Милош Јанковић, уз поздравну реч Јагоде Кецман, председнице далматинског сплитског удружења. Представљени су и Српско уметничко друштво и пројекат „Јефимијине везиље”.

Посебно признање и за „Политику”

За дугу сарадњу и допринос културним дешавањима, новинарки „Политике” Мирјани Никић уручена је уметничка слика као признање.