Ово је једноставна техника за комуникацију са мачком

Мачке имају репутацију резервисаности, али ако се ви и ваш мачји пријатељ не зближавате, можда једноставно не говорите њиховим језиком.

(Freepik)

Да говорите мачјим језиком? Шта  мислите о томе.

Не бојте се – за почетак истраживање из 2020. године показало је да то није тако тешко. Само треба да им се више осмехујете. Не на људски начин, показујући зубе, већ на мачји начин, сужавајући очи и полако трепћући.

Посматрајући интеракције мачке и човека, научници су потврдили да овај израз лица чини да мачке – и познате и чудне – прилазе људима и буду пријемчивије према њима.

„Као неко ко је проучавао понашање животиња и власник је мачке, сјајно је бити у могућности да покажем да мачке и људи могу да комуницирају на овај начин”, рекла је Карен Мекомб, психолог са Универзитета у Сасексу.

Ако сте провели неко време у близини мачака, вероватно сте видели њихове изразе лица „делимично затворених очију”, праћене спорим трептањем. Слично је начину на који се људске очи сужавају када се осмехују и обично се дешава када је мачка опуштена и задовољна. Израз се тумачи као врста мачјег осмеха. Анегдотски докази власника мачака наговештавају да људи могу да копирају овај израз како би мачкама саопштили да су пријатељски настројени и отворени за интеракцију. Стога је тим психолога осмислио два експеримента како би утврдио да ли се мачке понашају другачије према људима који споро трепћу. У првом експерименту, власници су споро трепнули на 21 мачку из 14 различитих домаћинстава. Када се мачка сместила и удобно сместила на једном месту у свом дому, власницима је речено да седну око метар даље и споро трепћу када их мачка гледа. Камере су снимале и лице власника и мачке, а резултати су упоређени са начином на који мачке трепћу без људске интеракције. Резултати су показали да су мачке склоније спором трептању ка својим људима након што су њихови људи споро трепнули ка њима, у поређењу са условом без интеракције.

Други експеримент је обухватио 24 мачке из осам различитих домаћинстава. Овог пута, нису власници трептали, већ истраживачи, који нису имали претходног контакта са мачком. За контролу, мачке су снимљене како реагују на услов без трептања, у којем су људи гледали у мачке без трептања. Истраживачи су извели исти процес спорог трептања као и у првом експерименту, додајући испружену руку према мачки. И открили су да мачке нису само биле склоније да узврате трептањем, већ су биле склоније и да се приближе људској руци након што би човек трепнуо.

„Ова студија је прва која експериментално истражује улогу спорог трептања у комуникацији између мачке и човека”, рекао је Мекомб, преноси Live Science.

Мачке, на пример, реагују истом мером на људе који су пријемчиви према њима – па ако сматрате да су мачке резервисане, то би могао бити проблем са вама, а не са мачетом. Слично томе, мачке одражавају особине личности људи са којима живе – ово може бити повезано са тим зашто мачке изгледа да реагују када су њихови људи тужни. Такође могу да препознају њихова имена. А њихове везе са људима су изненађујуће дубоке.

 

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.