Да ли је ђумбир кључ за ЧЕЛИЧНИ имунитет или скуп нутриционистички тренд?

(Freepik)

Шољица на празан стомак, свако јутро. Тако би гласила препорука када је у питаљу испијање већине еликсира који промовишу здравље, добро варење, јак имунитет. Ипак, један је најпопуларнији од свих а то је - ђумбир.

Љут је, благо непријатан, али изузетно лековит. Пије се уз чај, али и као додатак соковима, смутијима, на друштвеним мрежама, инфлуенсери га пијуцкају пред камерама како би започели своје свакодневне рутине за побољшање здравља. Али, да ли је у питању пиће са огромним здравственим предностима или обичан тренд.

„У свету у коме сви имају мало времена, али су жељни да ураде нешто за своје здравље, узимање ђумбир шота делује као лака победа”, каже ВЈ Хамилтон, регистровани нутрициониста за Индепендент.

Такође, мора се рећи, наводи Хамилтон да је у питању и скупа навика за навикавање. Један шот који се може набавити у разним продавницама кошта неколико стотина динара за сок од 100 милилитра.

„Популарност ђумбир шотова је повећана причама разних утицајних људи и агресивним маркетиншким кампањама”, каже Василики Синопулу, дијететичар и предавач на Универзитету Централног Ланкашира додајући да је у питању део општег тренда који повезује здрав начин живота са куповином скупих производа који обећавају једноставна решења за компликоване проблеме.

Са које год странен да асе сагледа- ђумбир је познат због својих здравствених користи хиљадама година. У ајурведској традицији, алтернативном здравственом приступу који је настао у Индији, назива се „универзалним леком”.

„Историјски гледано, повезиван је са смањењем мучнине или упале”, каже нутрициониста Талија Пелегрини.

Често се препоручује за ублажавање јутарње мучнине у трудноћи или за ублажавање мучнине током путовања на дугим путовањима. Овај љути корен садржи активна једињења, као што је гингерол, за које је „показано да показују антиинфламаторна и антиоксидативна својства”, здрав је за рад црева, добро варење, има позитиван ефекат на неутрофиле, врсту белих крвних зрнаца. Када је у питању имунитет ту су ствари другачије. Наиме, упућени наводе да је фраза „јачање имунитета“ у суштини само превара.

„Будите опрезни са свим што тврди да 'јача' ваш имуни систем“, упозорава нутрициониста Бека Медоуз која додаје и да је у питању често нетачан маркетиншки језик који се користи да бисте потрошили новац, уместо да буде заснован на доказима.

Зато нутриционисти наводе да уместо шотова ђумбир можете да укључите у исхрану  на друге начине- можете да рендати у чај, додавати јелима, али у сведеним количинима. Ако га користите превише може изазвати дијареју и мучнину.

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.