ПОЧЕТНИЦА

Мало платно, велике приче

(Фото Етнографски музеј)

У времену када су се школске вештине стицале не само пером, већ и иглом, један од најзначајнијих симбола образовања девојчица у Србији био је – почетно парче, или почетница. Како каже Мирјана Крагуљац Илић, виши кустос Етнографског музеја, овај мали комад платна био је више од задатка из предмета ручни рад, а касније домаћинство – био је огледало умећа, стрпљења и културног наслеђа.

Збирка Вез и чипка Етнографског музеја у Београду, коју данас стручно проучава и о којој се брине Крагуљац Илић, настала је из потребе да се створи основа за проучавање украшавања традиционалних текстилних предмета. Вез је у традицији српског народа заузимао важно место, а међу првим предметима у Етнографском одељењу Народног музеја били су управо везови. Најзаслужнији за формирање језгра ове збирке били су Сима Тројановић и Никола Зега, а бројне предмете прикупили су истраживачи као што су Феликс Лај, Драгутин Инкиостри и Иван Холуб. Значајну донацију представља и око 600 предмета које су прикупили Коло српских сестара и Београдско женско друштво.

Развој школства у Србији, нарочито после доношења првог Школског закона Кнежевине Србије 1844. године, омогућио је и образовање девојчица. У оквиру шестогодишњег школовања, поред општих предмета, училе су и ручни рад. Са ширењем идеје модерне државе и еманципације жена, отворена је Виша женска школа 1863. године, Женска раденичка школа 1879, а потом и Женска учитељска и Трговачка школа. Београдско женско друштво, прво женско удружење у Србији, поред хуманитарног и просветног рада, основало је и први женски лист Домаћица, као и Пазар Београдског женског друштва за излагање и продају женских ручних радова.

„Управо у оквиру предмета ручни рад, девојчице су училе технике веза, плетења, шивења, ткања, израде чипки и крпљења. Значајно је да се велика пажња посвећивала очувању традиционалних техника, народних мотива и назива, али и упознавању са европским уметничким стиловима. Захваљујући томе, вез је постао средство културне размене, али и чувар локалне традиције“, објашњава Крагуљац Илић.

Посебно место у овом систему образовања, истиче Крагуљац Илић заузима почетница, правоугаони или квадратни комад платна на којем су ученице приказивале научено. Горњи део садржавао је типове слова и бројева, док су у доњем делу били орнаментални узорци. Почетнице су увек имале иницијале или пуно име везиље, годину и место настанка. Материјали који су се користили били су памучно и ланено платно, памучни, вунени или свилени конац. У збирци Етнографског музеја чувају се почетнице са ћирилицом, српским грбом, латиницом и готицом – сведочећи о културном и националном идентитету.

„Управо једна таква почетница чува се у збирци Етнографског музеја, као поклон Мирославе Димић (девојачко Ђуровић). Израђена је у Београду, у Основној школи „Вук Караџић“, коју је Мирослава похађала у периоду од 1948. до 1952. године. Рад је настао у оквиру наставе домаћинства код учитељице Анђе Сајчић. После Другог светског рата, ова настава била је обавезна и спровођена са циљем оспособљавања ученика за самосталан живот“, подсећа Крагуљац Илић и додаје да овај мали, али драгоцени предмет сведочи о дугом континуитету преношења техника ручног рада кроз школско образовање. Уједно представља живи доказ повезаности традиције и образовања – како се народна култура не чува само у музејима, већ и у свакодневном животу.

Мирјана Крагуљац Илић, виши кустос Етнографског музеја, у свом раду наглашава значај оваквих предмета за очување нематеријалне културне баштине.

У времену дигиталне културе, почетница нас подсећа да су неке вештине, научене рукама, оставиле дубље трагове него многе научене само очима.

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.