Квадратура није пресудна за здраво становање
Шумска мини кућа на Старој планини, урбана или смештена на некој згради, као и рурална или она од јасеновог дрвета која је луксуз у мини формату, потрага су за уштедом и квалитетним животом у малом простору
Јубиларна двадесета београдска недеља архитектуре под називом „Ка новим вредностима” почела је традиционално, семинаром „Архитекте, пројектанти, практичари”. Једно од запаженијих предавања, које прати и изложба, је на актуелну тему „Микро хаусинг хаб куће” чији су аутори младе архитекте Ана Цурк и Сања Цветковић.
„Изложба и предавање о микро кућама резултат су нашег вишегодишњег истраживања просторне организације и малих објеката, које се не своди на пројектовање мини кућа, већ на потрагу за квалитетним, одрживим и смисленим животом у ограниченом простору. Сваки од приказаних објеката је јединствен, али сви заједно говоре истим језиком – језиком флексибилности, иновације и поштовања према природи”, наводе ауторке за „Моју кућу”.

Ова изложба, кажу, није само приказ архитектонских решења, већ и позив на дијалог. Поставља питање „колико нам је простора заиста потребно да бисмо живели испуњено?” У времену када простор постаје луксуз, додају ауторке, микро куће отварају врата новим начинима размишљања – о животу, заједници и будућности коју заједно градимо.
„Сваки од ових објеката носи своју архитектонску филозофију, али их уједињује идеја да квадратура није пресудна за квалитет живота. Напротив – управо ограничења подстичу креативност. Микро куће нам помажу да се вратимо суштини: да размислимо о стварима које су нам заиста потребне, да ослободимо простор за природу, да учимо да живимо с мање луксуза – али квалитетније”, каже Ана Цурк.

Даркфорест кућа, коју су представиле, пројектована је за обронке Старе планине а замишљена као „место контемплације, рада и одмора у шумском амбијенту”. Полазиште за дизајн, по овој ауторки, била је идеја о релативизовању граница између спољашњег и унутрашњег простора, тако да се ентеријер отвореног концепта и трем стапају у једну целину. Велике стаклене површине и кровни прозори, светло дрво које се из ентеријера простире до ивице трема, сто за ручавање који се наставља на трему – повезују два простора стварајући илузију јединства. Кухиња је пројектована као центар ентеријера око којег су распоређени остали функционални делови кућице.
„Позиционирањем кухиње испод степеништа омогућена је флексибилност у креирању распореда, а додатну вредност ентеријера представља издвојен простор за рад са погледом на природу. Површина хаб кућице од 35 квадрата садржи све што је потребно за одмор или рад у природи. Њена кровна тераса, попут осматрачнице међу крошњама представља посебну погодност у том смислу. Зглобна конструкција заштитних прозорских панела пружа разноврсне могућности отварања, а летвичасти распоред ствара посебну засењену атмосферу ентеријера. Коришћењем природних материјала и јапанске технике обраде дрвета, Даркфорест постаје једно са окружењем. У потпуности монтажна, таква кућа је погодна за префабриковану производњу и брзу и лаку монтажу на терену. Даркфорест кућа је освојила другу награду на интернационалном конкурсу Мини хом 2021. године”, каже Цурк.

Урбана кућа је сасвим другачија по карактеру – осмишљена као решење за градске средине, са идејом да стане на кровове постојећих зграда и унапреди уштеду простора и тиме квалитет живота у градовима. „Свесне проблема пренасељености градских језгара и константе потребе за додатним животним простором, дизајнирале смо кућу као лак, монтажни објекат који би могао да се дода на постојеће здање и тиме би се искористила инфраструктура и спречило уништавање околног зеленила. Смештањем кухиње, плакара и техничких уређаја у зидне нише, добиле смо 25 квадрата чистог функционалног простора, а прозорско удубљење и трапезаста основа појачавају осећај отворености мини куће”, каже Сања Цветковић.

Како објашњава, унутрашњи зидови пуњени су пресованом сламом и обложени панелима од плуте који пречишћавају ваздух ентеријера, док је спољашња „љуска” објекта направљена од „фибергласа”. Специфичност куће је у примени микро алги као система за пречишћавање ваздуха. Биореактори са микроалгама и соларни панели са алгама, као део енергетски ефикасног система, претварају ову малу кућу у технолошки напредан организам који активно учествује у пречишћавању ваздуха и производњи енергије. Резервоари за скупљање кишнице обезбеђују техничку воду објекта, а енергија прикупљена соларним панелима се може користити за снабдевање матичне зграде на којој је овај мали дом постављен. Ова кућа није само место становања – она је микро-екосистем, наглашава Цветковићева.

Трећа, Рурална кућа представља рационално и промишљено решење које омогућава корисницима да, без компликованих дозвола, добију готову, опремљену кућу спремну за живот. Префабрикована, у потпуности транспортабилна, садржи све што је потребно за удобан живот: дневни боравак, кухињу, купатило, склопиву трпезарију, једну или две спаваће собе и пространу терасу са летњом кухињом… „Дизајнирана с циљем да пружи топлину и удобност дома, ова кућа комбинује функционалност и естетику”, објашњавају ауторке.
Ешвуд или Кућа од јасеновог дрвета, за коју их је инспирисала оригинална наруџбина приватног клијента, за пројектанткиње у себи носи „идеју луксуза у микро формату”. Са 25 квадрата, дизајнирана је за одмор у природи, али и за рад у мирном окружењу. „Чисте форме, контрастне дрвене облоге и пажљиво распоређени прозори омогућавају домаћину да сваки тренутак проведе у контакту са природом. Камин, љуљашке и огњиште – доприносе квалитету боравка који надилази ограничења простора. Могућност монтаже у фабрици и преносивост чине је прилагодљивом савременом номадском животу”, како кажу.
Иначе, Ана Цурк је директор и суоснивач „Микро хаусинг хаб” дизајнерског бироа и архитекта студија МДТР Архитектуре основаног у Црној Гори. Сања је дизајнерка и суоснивач бренда „монохромик”, а професионално се бави дизајном видео игара. Са сарадњом су почеле током фестивала архитектонског филма „Нови фокус Ниш 2016.” –откада настављају са заједничким пројектима.