У шетњу с геконом
Када породица Каличанец лети изведе у парк своје рептиле, одмах су у центру пажње. Гуштери су захвалне животињице за држање у стану, воле да се мазе, гледају ТВ с власницима
Породица Каличанец из Београда одлучила се за необичне кућне љубимце. Свој дом и своја срца Сања, Игор и њихове ћеркице Милица и Невена отворили су за рептиле, и то брадате агаме и леопард геконе. Модерно доба донело је промене и о овом питању, а власници ових животињица уверавају нас да су лаки за одржавање.
„Леопард гекони су ноћне животиње и захтевају мање простора, а брадате агамице су дневне животиње и потребан им је двоструко већи тераријум. С агамама људи имају већу интеракцију. Оне су мирни и питоми гуштери. Ако се одмалена навикну на руке, моћи ћете с њима да изађете у шетњу и да свима покажете свог несвакидашњег љубимца”, каже Игор.
Додаје да су ови гуштери идеални за породице с децом и да посао никако због њих не трпи, чиме год да се човек бави.
„Агама не захтева да је изводите у шетњу. Ако негде планирате да отпутујете за викенд, не морате да размишљате да је остављате код неког на чување, јер оне могу да издрже два до три дана без хране. Воле да се мазе и да гледају ТВ с вама, али неће замерити ни ако некада цео дан немате времена да их извадите из тераријума”, каже Игор запослен у ЈП „Пошта Србије”.
Агаме су интелигентне животиње. Неретко ће измамити осмех на лице, а могу научити и да се одазову на своје име.
„Комшије се никад неће жалити да су правиле буку, нити ће вам правити хаос у стану када нисте ту”, кроз смех наводи Игор.
Његова љубав према рептилима родила се још док је био дете, али, нажалост, родитељи му нису дозвољавали да их држи као љубимце. Свој сан испунио је тек када се оженио и добио ћерке. Иако их имају већ годинама, и даље истражују све о њима. Он каже да како технологија напредује, тако излази и нова опрема која им пружа квалитетније услове.
Aгаме и гекони се чувају у кућним тераријумима. То је мањи ограђен простор или посуда испуњена елементима природе, као што је земља, камење… Најчешће је израђен од стакла, дрвета или метала. Временом, Игор и његова породица су се заинтересовали да науче како да сами израђују станишта за своје љубимце. Одлучили су да их праве од иверице, а како ће на крају изгледати зависи од тога куда их поведе машта у датом тренутку. Ипак, треба водити рачуна и о потребама врсте.
„За геконе је потребан тераријум димензија 60 : 35 : 35, трећину тераријума треба да покрива подни грејач и може да се стави УВБ сијалица од пет одсто. А код агама је тераријум 105 : 55 : 55 и обавезна је УВБ неонка од 10 или 12 одсто и спот сијалица која греје тераријум”, објаснио је Игор.
Његова супруга Сања признаје да је у почетку била веома скептична према идеји о чувању рептила:
„Бунила сам се и нисам била за држање гуштера у кући. Међутим, све се променило када је стигао први. Чим сам га видела, заљубила сам се. Све је спонтано кренуло, тако да сам се саживела с гуштерима, али и инсектима. Подржала сам Игора јер сам видела да се пронашао у нечему што стварно воли.”
Откуд инсекти? Наиме, агаме и гекони се хране инсектима, па је породица Каличенац одлучила да сама узгаја храну за мезимце.
Сања сада обожава рептиле јер, како кажу, нису велика обавеза и ту су за мажење кад треба.
И ћерке обожавају рептиле и брину о њима. Окупају их, нахране, очисте кад треба, а највише воле да их мазе и лети да их изводе напоље.