Сноп звука кривуда кроз простор док не пронађе слушаоца коме је намењен
Будућност комуникације је управо постала много прецизнија. Звук који кривуда кроз простор, проналази вас и говори само вама.
Научници су развили начин да пошаљу звук кроз масу - тако да га чује само једна особа.
На Пенсилванија државном универзитету, истраживачи су развили технологију која користи „чујне енклаве” за стварање звука који чује само одређени слушалац у одређеној области. Ове енклаве се стварају укрштањем ултразвучних снопова, стварајући локализовану област у којој звук могу чути искључиво они којима је намењен.
Када се сретну, ултразвучни снопови стварају фокусирани звучни џеп који је потпуно приватан – без слушалица, без звучника и који нико други не чује, преноси Awesome Stuff.
Техника укључује пројектовање два одвојена ултразвучна таласа чија се интеракција демодулира у ниже фреквенције које су чујне људском уху. Тако се производи звук унутар ограниченог региона. Овај метод осигурава да само појединци унутар циљане области могу да чују емитовани звук, ефикасно спречавајући прислушкивање.

Технологија има потенцијалну примену у персонализованим контактима у јавним просторима, као што су посетиоци на изложбама и у музејима, у системима за забаву у аутомобилу, али и у војне сврхе,када се омогућава дискретно преношење информација одређеним особама без ризика од прислушкивања.
Док тренутни прототип ради у опсегу од једног метра при приближно 60 децибела, истраживачи раде на побољшању његовог домета и квалитета звука за шире примене.
Сличну технологију, попут „Audio Spotlight” коју је развио студент МИТ-а Џозеф Помпеи, користе ултразвучне снопове за усмерено емитовање звука, омогућавајући да само одређена особа чује звук чак и на удаљености од неколико стотина метара.
Истраживачи, такође, користе ултразвучне таласе у медицинске сврхе, као што је прецизно усмеравање лекова унутар организма или стимулација одређених делова мозга за лечење зависности.