„Последњи лет“ за спас птица
Хватање лепком је најокрутнији начин хватања птица јер јако често долази до трајних повреда јединки
Хватање птица певачица је активност која је нажалост распрострањена широм Србије, према прикупљеним подацима ради се о скоро 100.000 јединки ухваћених птица годишње, што је изузетно штетно по популације птица певачица. Хватање лепком је некако карактеристично за сам југ наше земље што је и најокрутнији начин хватања птица јер јако често долази до трајних повреда ухваћених јединки“, истиче Слободан Марковић, орнитолог Друштва за заштиту и проучавање птица Срије.
Удружење је покренуло и наменски сајт „Последњи лет“ на којем заинтересовани могу сазнати више о различитим начинима страдања птица и пријавити такве случајеве
Наш саговорник истиче да је један од главних разлога за овакво хватање птица трговина и материјална добит. Иако су цене јединки ухваћених птица веома ниске и најчешће се крећу у распону од неколико стотина динара. Најугроженије су обично строго заштићене врсте птица из породице зеба, међу њима најчеше чешљугари, конопљарке, чишци, зимовке и зебе.
Хватање строго заштићених дивљих птица зарад држања у кавезима и незаконите продаје је кривично дело за које прети казна затвора до три године, док према Правилнику о одштетном ценовнику за утврђивање висине накнаде штете проузроковане недозвољеном радњом у односу на строго заштићене и заштићене дивље врсте, казне за хватање птица певачица, и то из породица зеба, износе и до 30.000 динара по јединки.
„Последњих година смо сведоци све чешћег процесуирања оваквих случајева и верујемо да ће оваква ефикасност Јединице за сузбијање еколошког криминала допринети да интензитет ових нелегалних активности полако опада“, закључује Марковић.
Д. С.
Кривичне пријаве
Како је саопштило Друштво за заштиту птица крајем прошле године орнитолози у атару села Пуковац у општини Дољевац, открили су нелегални полигон за хватање птица певачица лепљивим мамцима, са десетак наменски постављених клопки. Захваљујући брзој и одлучној реакцији инспектора Министарства унутрашњих послова, Јединице за сузбијање еколошког криминала, починиоци су благовремено приведени и против њих су поднете кривичне пријаве.
Код починиоца је пронађено преко 30 јединки чешљугара и конопљарки које су ухваћене у природи и које су још увек на свом перју имале трагове лепка. Починиоци су у својим двориштима имали и активне клопке за хватање птица, у народу познате као „капани”. Све јединке птица су након скидања лепка и прегледа стручњака Завода за заштиту природе Србије пуштене назад у природу.