ПОЧИЊЕ СЕЗОНА ПУТОВАЊА

Андрић и ћуприја привлаче туристе

Ћевапе, рибу из Дрине и друге специјалитете туристи могу да плате у нашим динарима, у маркама и, наравно, еврима. У Вишеградској бањи спремни и турски хамами и модерни базени

(Фотографије Слободан Јовичић)

Пролеће наступа, а чим огреје, стижу туристи у Вишеград код славне ћуприје на Дрини. С разних страна, аутобусима и аутомобилима (из Србије их је прилично), као претходница овде увек посећеног лета.

Долазе они у пријатну и гостопримљиву варош на ушћу Рзава у Дрину, подно брда Бикавца. Сву у знаку нобеловца Андрића и Андрићграда, Мехмед-пашиног каменог моста старог четири и по века, здраве воде и древних хамама у Вишеградској бањи, све удобнијег смештаја у апартманима и укусних гурманлука у ресторанима, мноштва бродића који знатижељницима откривају чари Дрине... А понајвише у знаку туризма, којем се привлачни Вишеград озбиљно посветио.

Мурал нобеловца на школи

А свако ко овде дође, стар или млад, неизоставно пређе преко ћуприје и ту се фотографише за успомену. Посебан осећај рађа се на њеној каменој стази изнад лукова, неретко и промишљање о животу незаустављивом као што је ток ове реке. Зато свежином и сада зраче оне речи које је нобеловац Иво Андрић у књизи о мосту давно записао: „Живот је несхватљиво чудо, јер се непрестано троши и осипа, а ипак траје и стоји као на Дрини ћуприја.”

Управо та мисао, уз осликан мурал Андрићу, исписана је на широком зиду вишеградске средње школе „Иво Андрић” смештене уз прву улицу до Дрине. Нобеловац у Вишеграду има спомен-кућу (где је провео детињство), спомен-учионицу (у којој је срицао слова), као и бели споменик њему посвећен (налик отвореној књизи с медаљонима на којима је Андрићев лик), а постављен сасвим близу ћуприје.

Наравно, овде је и град по њему назван Андрићград, у којем је у центру споменик нобеловцу, крај њега Андрићев институт, као и скулптуре других знаменитих личности (Његоша, Тесле итд.). Занимљива архитектура овог каменог града, мешавина епоха и стилова, уз тргове, улице, цркву, ресторане, пекаре, сувенирнице, биоскопе, прави је мамац за туристе са свих страна. Комплекс је смештен на полуострву између Дрине и њене притоке Рзава. Улаз у Андрићград се не наплаћује.

Посебан изазов за посетиоце је лековита Вишеградска бања, удаљена око пет километара од града путем низ Дрину, па одатле ка оближњем брду. У њој је здрава бањска вода температуре од око 32 степена која, кажу, лечи болести и успорава старење. Ту ради посећени РХ центар „Вилина влас” са 140 лежајева и затвореним базеном, а поред су уређене стазе за шетњу. Права атракција овде су два аутентична хамама (турска купатила) с топлом бањском водом, сачувана од пре четири и по века. У њима је купање и сада прави ужитак иако су саграђени 1575. године када је прављена ћуприја на Дрини.

Врхунска рибља чорба

У Вишеграду се, познато је, одвајкада држи до укусне хране и добрих гурманлука. Готово сваки ресторан нуди чувене ћевапе у лепињи (десет упола с луком и овде кошта шест евра), а поједини и специјалитете од свеже дринске рибе. Рецимо, у врло посећеном ресторану „Аника”, крај пута на левој обали Дрине, двоје може да једе врхунску рибљу чорбу и димљене филете пастрмке, уз пиће, за око 25 евра. У центру вароши поред ћуприје има уређених кафана где овећу пицу, умешно спремљену, наплаћују око осам евра. Ни укусан бурек, пите и свежа пецива у овдашњим пекарама нису скупи.

Занимљиво је да угоститељи и трговци у Вишеграду примају све три валуте: конвертибилну марку, српски динар и, наравно, евро. Није важно ко одакле долази и чиме плаћа, само нека има пара. Све зарад туризма и добре посете.

У обилазак бродом и возићем

За оне који би да мало плове привлачном Дрином, поред моста су усидрени туристички бродови, мањи и већи. Зачас су спремни да заплове реком и поведу путнике у обилазак знаменитости с воде: испод лукова ћуприје до Андрићграда или до слапова Жепе, музеја „Стари Брод” у речном кањону. Ко жели град да упозна с његових улица, то може да учини током вожње туристичким возићем званим „Ћирко”, паркираним покрај ћуприје и хотела „Вишеград”.

Пун пансион за 45 евра

Када је реч о туристичкој и смештајној понуди у Вишеграду, веома је разноврсна. Има овде солидних хотела, с тим што мештани све чешће уређују своја здања за госте, праве савремене апартмане које им повољно издају. Боравили смо, рецимо, у новом и модерно уређеном апартманском смештају „Хелена” близу ћуприје на Дрини (на левој обали те реке) и за изнајмљивање дневно плаћали 30 евра. У понуди у граду има, наравно, и јефтинијег приватног смештаја, поготово у овом периоду. Боравак у РХ центру „Вилина влас” у бањи пун пансион (на бази двокреветне собе, без медицинске услуге) ових дана кошта 45 евра по особи. За спољне госте улаз на базен ту је 3,5 евра (око седам конвертибилних марака), а сат закупа хамама 7,5 евра (15 км).

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.