МЕЂУНАРОДНА КРЕАТИВНА РАДИОНИЦА ШКОЛЕ „ДРВОАРТ”

Магични врт младих дизајнера

Осим београдских средњошколаца, учесници радионице „Дизајн игралиште” су и ђаци из Мађарске, Шпаније и Бугарске, а ове године и из Италије

Првонаграђени радови италијанских дизајнерки: Сталак за новине и цвеће, саксија "Саће" (Фото: М. Никић

Магични врт – тема је четрнаесте по реду међународне Креативне радионице „Дизајн игралиште – Design Playground” Техничке школе „Дрво арт“, која је одржана у у Београду.

Поред ученика из Београда, у радионици већ годинама учествују и ђаци партнерских школа из ЕУ које образују ђаке у области обраде дрвета и дизајна, попут „Rоth Gyula” из Шопрона у Мађарској, затим италијанске школе „ISIS Bruno Carniello” из Бруњере и Националне гимназије за примењену уметност из Травне у Бугарској, а ове године придружили су им се и ђаци Шпаније, из школе „IES Antonio Calvin” из града  Алмагра у покрајини Манча.

Учесници из београдске школе за обраду и дизајн дрвета

У току Радионице, ученици су под менторством наставника правили прототипове мобилијара за вртове у парковима и двориштима, користећи природне и рециклиране материјале. Делови баштенског намештаја настали у току радионице били су изложени у Европској кући на углу Кнез Михаилове и Змај Јовине улице.

Проглашени су и победници радионице по избору ђака и по оцени наставника. Ученици су за најбољи, једногласно одабрали раскошни „дрвени врт” Софије Бартолус из Бруњере у Италији, која први пут учествује.

 Добитници са директорком „Дрвоарта ” Зорицом Ђоковић и Миодрагом Савовићем из Министарства просвете

– Рад сам назвала „Флорална фузија” јер су ми инспирација били цветни вртови. Намера ми је да производ од дрвета има употребну вредност. Моја дрвена креација може да служи као велика саксија за цвеће, мали расадник са више леја које се формирају уз помоћ сепаратора, али и као полица за саксијско цвеће или чак као сталак за часописе. Може да буде и сточић – у зависности од положаја у који се постави и од начина повезивања елемената који га чине. Отприлике, као када се играте лего коцкицама, објаснила је Софија за „Моју кућу”, показујући своју вишенаменску замисао.

Алехандро Руиз Санчез из Шпаније освојио је друго место по оцени вршњака за „Промењиви сточић”, који има неколико функција. То значи, различитим комбиновањем више делова, према потреби, добијате и клуб сточић и високи сто, као и ормарић за одлагање ствари. Површина стола је такође подесива, каже, а инспирисан главним тргом у Алмагру, граду из којег долази, његову  „разгледницу” угравирао је на главној плочи.

Другонаграђени сточић постаје кутија за одлагање ствари

Инсталацију у облику бонсаи дрвета, направила је Раја Николова из Бугарске која је добитница признања од вршњака за треће место. И то, у комбинацији са песком и грабуљама које, каже, служе за медитацију: док по песку пребирете њима испод дрвета – одржавате један мали  минитерапеутски врт, објаснила нам је.

По избору наставника, прва награда је, такође, отишла у италијанску школу у Бруњери, а  добитница је Денозе Тофоло Кулау за рад „Калеидос”.  Како је рекла, инспирисана пчелама и шаренилом природе, направила је велику „саксију” подељену на коморе које служе за биљке, за светла, за одлагање мањег баштенског алата, док шарени делићи стакла пружају могућност да свако направи сопствену декоративну скулптуру.

Радови средњошколаца из Бугарске

Другонаграђени рад „Дрво живота” Биборке Вијас-Кади из Мађарске је, такође, био инспирисан пчелама. „Две плоче у хексагоналном облику саћа, спојила сам тако да изгледа као да постоље за саксијско цвеће лебди у ваздуху. Јер, не додирују се ни у једној тачки, што овај рад чини конструкцијски захтевним”, објаснила је свој труд ова ученица.

Пажњу публике привукла је саксија у облику вишеструке главе за коју је Божидар Пеев из Бугарске освојио трећу награду ос стручног жирија наставника.

– Инспирацију за скулптуру коју сам назвао „Мозак – магични врт мисли” добио сам док сам размишљао шта да направим. Да би се осмислио користан предмет од дрвета, неопходно је да активирате мозак. И као што се у њему рађају идеје, родила се и мени једна да се магични врт нађе у мозгу, то јест на врху моје дрвене скулптуре која представља идеју и размишљање, рекао нам је Пеев. На питање колико је требало времена да овакву „саксију” направи, одговорио да је у Београду ово дело, уз помоћ радионице „Дрвоарта”, завршио за четири дана.

Кућице за птице шпанских ученика

Међу радовима наших ученика истакла се саксија-акваријум Милице Милићевић, ученице четвртог разреда школе „Дрвоарт”. Рад је, каже, спонтано настао када су је изненадно у ходнику школе замолили да присуствује радионици. Њена магична башта, додаје, има све што може да стане у један врт . Ту је и акваријум богато украшен цвећем, уоквирен стубовима који су инспирисани античком Грчком. Хтела је, открива, да направи спој садашњости и прошлости.  Тачније, да се садашњост врати у прошлост, да не заборавимо старе вредности, као ни старе светски познате и вредне баште, а да уједно прошлост приближимо нама савременицима. Акваријум који је покривен и уоквирен стаклима, наизглед, има велику дубину... Млада ауторка је сигурна да ће овај њен рад представљати нашу школу и на значајним изложбама.

„С обзиром на то да је дизајнирање део мене, област у којој могу себе да изразим као личност, наставићу овим путем. У нашој школи се много научи. Наставници су опуштени, јер и нема тензије у креативности. А, с друге стране, од њих много сваки ученик може много да научи, и о школи и о животу”, како нам је рекла.

„Мој рад није награђен, рецимо, али сам га радила од срца што сматрам да је јако важно”, додала је још ученица „Дрвоарта”.

„Дизајн игралиште – Design Playground“ међународну креативна радионицу  Техничка школа „Дрво арт“ организује од 2009. са својим партнерским школама из земаља Европске уније. Радионица се одржава сваке године у марту и траје пет дана. Израђују се прототипови предмета од дрвета на задату тему, од одређене врсте и количине материјала. Последњег дана Радионице, готови радови излажу се у некој од београдских галерија, до сада најчешће у Музеју примењене уметности.

– Радионица је спонтано настала са циљем да наставници и ученици школе- домаћина једнократно размене искуство са својим колегама из других земаља. „Дизајн игралиште” постаје један од најзначајних догађаја у школском календару сваке школе учеснице. Кроз учествовање на изложбама и дизајнерским манифестацијама, ова ђачка изложба је постала позната и широј јавности као радионица која промовише креативност и стручно образовање. Као таква, привукла је пажњу и европски значајних  компанија попут Блума, Рехауа и Шахермајера и представљена је као пример добре праксе у оквиру Унапређеног сталног дијалога Републике Србије и Европске уније, у јуну 2013. године, подсећа директорка школе „Дрвоарт” Зорица Ђоковић.

У име Министарства просвете, руководилац групе за уметничко образовање Миодраг Савовић подсећа  да су најбољи најбољи радови излагани на свим значајним манифестацијама дизајна у Србији попут Миксер фестивала, Београдске недеље дизајна и дизајн зоне на Сајму намештаја у Београду.  Године 2012. само три године од прве одржане Радионице, захваљујући својој оригиналности и креативности, столичице за понети представљене су на престижном Међународном сајму намештаја у Милану, у зони Салон сателит, намењеној младим талентима и образовним институцијама, чиме је Радионица почела своју „међународну каријеру“ током које су ученички радови излагани у Штокхолму, Келну, Мадриду и Мексико ситију, каже.

Неке од тема досадашњих Радионица које је наш лист пратио биле су: сточић за кафу, клупа за јавни простор, „седење за понети“, стона лампа, самостојећа полица, лавабо, тишина, време, „лепота за понети“.

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.