Лековите и мирисне биљке помажу у „чишћењу“ организма
Гост подкаста „Здрав животни водич са Данијелом Давидов Кесар“ je Момчило Антонијевић, новинар и аутор серијала „Снага биља“. Он говори о важности превенције и како биљке и здрава храна у томе могу да помогну. Он наводи да је важна реченица да је много боље нешто спречити него лечити и да биљке првенствено треба користити да останемо здрави.
Антонијевић је истакао да после зимског периода треба да уследи један својеврсни пролећни детокс организма, односно протокол под називом дивљи комбо, а који укључује дивље лековите и мирисне биљке у свакодневној исхрани.
– Заправо тај детокс не треба да буде одрицање од различитих ствари, већ додавање у исхрану суперхране, неких фантастичних лековитих биљака које нису третиране никаквим пестицидима и инсектицидима, а које имају фантастично деловање на наш организам и помажу заправо системима органа који су задужени за природно чишћење нашег организма као што су црева, бубрези, кожа, плућа, да раде свој посао баш како треба. Рано пролеће је идеално време зато што се тада и природа буди и појављују се неке свеже биљке које нам заправо баш сада требају у овом периоду када смо завршили са тим зимским данима слабог кретања, тешке хране, и неке инертности заправо. Треба поменути медвеђи лук или сремуш, већ је кренуо да избија полако и сада ће кренути његова сезона. Биљке које су корисне за чишћење организма у пролећном периоду су и маслачак, који делује изузетно стимулативно на јетру, али побољшава и прокрвљеност бубрега. Дакле, директно утиче на два система органа на један важан начин. Млади листићи маслачка садрже једну врсту шећера који се зове манитол и тај шећер је изузетно погодан за људе рецимо који су преживели инфаркт. Поменуо бих и добробит брезе – нагласио је Антонијевић.
И са биљкама које имају благо и веома благотворно корисно дејство на људско здравље треба бити обазрив и пажљив. Велика групација биљака се не препоручује трудницама и дојиљама.
– То може да буде из различитих узрока. Рецимо, пелин и жалфија могу да изазову контракције материце и порођај може да крене много раније него што би требало. Неке биљке могу да делују мутагено на плод. Рецимо оман је једна од таквих биљака, то је једна биљка која изузетно благотворно делује на наша плућа и препоручује се људима који пате од бронхитиса, астме и тако даље, али у трудноћи није за препоруку. Треба знати да рецимо жалфија зауставља лактацију, док неке друге биљке као што су коморач, ким, пискавица појачавају лактацију и оне се препоручују дојиљама. Постоји група биљака које се везују за исте рецепторе као неки синтетички лекови. Пример је кантарион, јер он врло лако ступа у интеракцију са другим лековима, лековима против хипертензије, статинима. Такође уколико неко узима контрацептивне пилуле не препоручује се да пије кантарион, јер он до 50 одсто може да смањи ефекат тих пилула – додаје Антонијевић.
Гост нашег подкаста је говорио и о томе како можемо да побољшамо циркулацију и очистимо крвне судове, као и како биљке могу да помогну код надутости, гасова, због чега пати велики број људи. Нагласио је и шта је добро за здравље наших плућа и бронхија да бисмо лакше дисали, које биљке могу да нам помогну да изгубимо вишак килограма, који чај треба да пију страствени пушачи а да може да им помогне да оставе цигарете, али и шта можемо да урадимо у случају анемије или упорних уринарних инфекција…
Он се осврнуо и на то шта је научио о биљкама које су традиционалне у неким другим државама које је посетио, због чега је постао један од првих „герила баштована“, али и да ли је тачно то да је Стара планина – најбоља апотека.