Срећа је у равнотежи између жеља и могућности
Гошћа подкаста „Здрав животни водич са Данијелом Давидов Кесар“ је др Ивана Ескић, специјалиста оралне хирургије. Она говори о томе да ли здравље зуба уништавамо лошим навикама, погрешним препорукама, небригом и шта можемо да урадимо како бисмо имали здравије и лепше зубе.
– Акценат бих ставила на оралну хигијену. Она је по мени постулат и треба тако да остане. Људи кажу да перу редовно зубе, али недостаје свест о томе шта ако недовољно перу, да ли је хигијена довољно адекватна, које реквизите треба да користе. Мислим да се ту негде погубе. Здравље усне шупљине не треба да се подразумева и не треба да се узима здраво за готово. Усна шупљина је и почетак нашег пробавног система где креће жвакање и варење. И уколико храна није довољно и адекватно сажвакана, реметимо остали део пробавног система, немамо адекватну ресорпцију хранљивих материја... Битно је и шта једемо – каже др Ескић.
Наша саговорница ће нагласити до којих здравствених проблема може да доведе то ако не бринемо о зубима, о томе колико је важан добар избор четкице и пасте, треба ли користити електронске четкице, иригаторе и растворе за испирање уста…
– Живимо у времену ултимативне естетике где се много полаже пажња на естетику и доста имамо захтева да зуби буду бељи чак и кад радимо и зубне надокнаде, крунице чак и код природних зуба ако могу што бељи да буду. Међутим, нисам присталица некритичног бељења зуба. Индикација мора да постоји. Зуби морају пре свега бити здрави. Особа мора да буде пунолетна. Што се тиче технике самог бељења, присталица сам искључиво амбулантног бељења где и ја могу да контролишем сваку фазу избељивања, где могу пре свега да заштитим структуре које нису предвиђене за бељење. Ово сад одговорно тврдим и као пародонтолог. Није то само зуб, ту је његов потпорни апарат, ту су и десни, ту су та влакна која држе зуб на месту. Значи, ако њих оштетимо, џаба нам бели зуби, ми имамо деструиран потпорни апарат, имамо оштећена околна ткива. Када белите сами зубе код куће, ви ту супстанцу за избељивање и гутате. То није добро – додаје др Ескић.
А шта уопште доводи до тамне пребојности зуба?
– Ако говоримо конкретно о дуванском диму, сагоревањем класичне цигарете долази до његовог генерисања, односно стварања гасовите и чврсте компоненте. Пребојавање настаје и од једне и од друге. Гасовита компонента дуванског дима има растворљиве пигменте које се уграђују у саму грађу зуба, чврсту зубну супстанцу. Али ова чврста компонента дуванског дима, она је катран, таложи се на свим површинама чврстих зубних ткива, па тако и на надокнадама зубних пломби, круница… Зато имамо тамну пребојеност зуба код дугогодишњих пушача. То није само естетски проблем. Те наслаге су лепљиве. Теже се плак одатле уклања, значи пушачи имају генерално и проблем са одржавањем хигијене због тог задржавања плака. Плак који се не опере, не уклони, се минерализује минералима из крви, из пљувачке. Ми, у ствари, после тога имамо зубни каменац. Уколико нема плака, нема и зубног каменца. А плак и зубни каменац су, у ствари, основа свих проблема у усној шупљини. Пушачке мрље на зубима се само зову никотинске, али никотин није тај који се исталожио. Исталожио се катран из дуванског дима. Кад се ствара дувански дим приликом сагоревања класичне цигарете он делује првенствено на ткива усне шупљине. Прва ткива на која наилази јесу ткива усне шупљине. И он на њих делује и термички и хемијски. Ту има токсина, односно канцерогена – истиче др Ескић.
Срећа је по мишљењу наше гошће баланс, равнотежа између жеља и могућности.
– Срећа је захвалност на лепом дану, здрављу, здравој деци, драгим људима из нашег окружења, али треба времена да се то освести – закључила је др Ескић.