ПОРOДИЧНИ ЛЕКAР

Етарска уља моћни савезници здравља и неге

Мириси не само да лако и брзо дозову успомене, они делују и на духовни, ментални и физички ниво организма и имају исцељујућу улогу

(Freepik)

Тмуран зимски дан, обавијен густом маглом и онда изненађење. Улазимо у простор који мирише на свежину, природу, пријатна, опуштајућа атмосфера. Таква да смо пожелели да што дуже потраје рaзговор с Душанком Јаковљевић која нам је, захваљујући свом деценијским искуству, одшкринула врата у свет етарских уља.

Као грађевински инжењер Душанка је, како каже, годинама радила у областима које су обликовале физички свет око нас. Међутим, трагање за дубљим смислом и балансом почело је да боји њен живот зеленим тоновима.

– Схватила сам у правом смислу шта значи „градити” – тачније изградити унутрашњи мир и живети здраво. Кренула сам на ово дивно путовање кроз које и данас свакодневно учим и помажем другима да пронађу своју унутрашњу равнотежу уз помоћ етарских уља.

За Душанку је сусрет с етарским уљима била љубав на први мирис. Учила је и откривала нову димензију природе.

Етарско уље нане за алергијска стања (алергијски ринит, колит, поленске алергија), директно инхалацијијом, преко дифузера, по могућности мешати са уљем еукалиптуса  (Pixsabay)

Користи од ароматерапије

Ароматерапија користи етарска уља у сврху превенције и унапређења здравља, делујући на физичком, емотивном, менталном и духовном нивоу. Када схватимо и разумемо моћ деловања етарских уља, откривамо живот без хемикалија, подижемо своје здравље и свест на виши ниво, каже наша саговорница. Тврди да коришћењем етарских уља људи осећају побољшање менталног здравља, расположења и концентрације, боље спавају, смањују стрес. Јаковљевићева помиње да је амерички Истраживачки институт „Д. Гери Јанг” из Јуте спровео бројна испитивања, која су доказала благотворно деловање појединих састојака етеричних уља.

Она наглашава да је важно знати како неко уље делује на организам. На пример, етерично уље нане/пеперминта богато је ментолом који на кожи изазива осећај хлађења захваљујући молекулима који покрећу низ реакција.

Поједина етарска уља имају богату кулинарску историју. Када поспемо цимет на овсену кашу, направимо шољу чаја од нане или додамо листове свежег босиљка преко шпагета, ми заправо уживамо у неким од ароматичних једињења етарских уља.

Етарска уља имају и терапеутско дејство, због чега је важно придржавати се препоручених упутстава.

Угодан мирис еукалиптуса, пеперминта, лимуна шири се просторијом. Наша домаћица укључила је дифузер, тако да смо сви били под ароматерапијом. Једно етерично уље има и до 200 компоненти у свом саставу, па опет нема ефекат као што има мешавина.

– Уља се могу користити инхалационо: директно из флашице, с длана или преко дифузера. Затим топикално што значи применом на кожи, кроз масажу, наношењем на одређене тачке на телу, а могу се и попити! Неке се додају у воду, чајеве, напитке или храну. Најважније је да се користе уља с ознаком терапеутског квалитета који гарантује да је уље чисто и да се може користити у терапијске сврхе. Добијена су из биљака које се гаје према строгим стандардима, тако да нема ризика од присуства пестицида и других хемикалија – објашњава Јаковљевићева.

Требало би да читамо декларацију на којој мора да пише – чисто етарско уље.

Андријана Зубер

Мотивишу и инспиришу

Органска, сто посто чиста етарска уља могу веома брзо да нам поправе расположење, да нас развеселе, мотивишу и инспиришу, али и да нас релаксирају, да доведу у баланс наше емоције, да отклоне исцрпљеност, замор, напетост, анксиозност.– каже др Андријана Зубер, дијетолог и нутрициониста.

Нека нису погодна за децу млађу од две године. Безбедна уља за овај узраст су: лаванда, тамјан, копаиба, поморанџа, лимун. Користе се у дифузеру или разблажено базним уљем (бадемово, маслиново, кокосово…). За новорођенчад је погодна лаванда, а копаиба код ницања зубића.

Особама с осетљивом кожом или склоним алергијама увек се препоручује тестирање на малом делу коже пре употребе или примена уља помешаног с базним уљем.

Етарско уље лимуна - када се осећате напето или ицрпљено  1-2 капи утрљти на слепоочнице  (Pixsabay)

Помоћ код алергија

Алергијски проблеми узроковани респираторним алергенима могу успешно да се реше ако се пије комбинација уља лаванде, пеперминта, лимуна и копаибе. Код алергијских промена на кожи помажу уља лаванде или тамјана.

Наше саговорнице објашњавају да су нека уља фото-сензитивна (цитруси, лимун, поморанџа, мандарина, грејпфрут), због чега је важно избегавати излагање сунцу до 72 часа након њихове примене. Нека спадају у групу такозваних врућих уља због чега их је важно разредити базним уљем и пре примене на кожи добро је направити „пробни тест” (у ову групу спада уље оригана, коре цимета). Производи на бази етарских уља користе се и у производима за чишћење, козметици, ваздуху.

Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.