Како очистити бисере, а да их не оштетите
Користите проверен водич корак по корак да безбедно и ефикасно држите своје бисерне комаде да сијају како и доликује
Бисери су неки од највреднијих и најмодернијих драгуља. Они су јединствени, често су део породичног наслеђа и успомена, тако да одржавање бисера чистим и очуваним спада у једну велику вештину.
Бисери се формирају унутар дагње или остриге као облик самоодбране - њихова лепота је, запањујуће, секундарна у односу на њихову функцију. Када мекушац осети да му је шкољка нападнута, он ствара супстанцу која се зове „седеф” или оно што обично називамо седефом. Седеф унутар шкољке заробљава и обавија оно што га напада, који штити меко и рањиво тело мекушаца од оштећења. С обзиром на количину бисера који се користи у накиту, лако је схватити да су бисери још реткост. Савршено глатком бисеру потребне су године да би мекушац створио и налази се само у отприлике 1 од 10.000 острига, пише Southern Living.
Зашто је бисерима потребно чишћење?
У зависности од учесталости ношења, бисери могу доћи у редован контакт са масноћамакоже, лосионима, прљавштином, знојем и парфемима. Све што дође у контакт са површином бисера може га временом умањити. Будући да је осетљив на абразивна средства за чишћење, одржавању бисера треба приступити нежним додиром. Важно правило је и да бисере редовно скидате увече.
Шта ће вам требати:
2 меке крпе
млака вода
благи сапун или детерџент
чинија
Метод 1: Чишћење влажном крпом
У чистој посуди припремите раствор млаке воде и благог сапуна за суђе. Неколико капи ће бити довољно - нема потребе да се превише пене. Умочите крпу коју сте одабрали у раствор, а затим исцедите вишак влаге. Нежно обришите бисере влажном крпом, пажљиво да обратите посебну пажњу на видљиве мрље или промену боје. Исперите бисере хладном водом и осушите их другом меком крпом.
Пустите да се бисери потпуно осуше прее него што их ставите у кутију. Можете испирати под славином, али обавезно затворите одвод у судоперу. За додатну сигурност, одлучите се за другу чинију чисте, хладне воде за испирање бисера.
Метод 2: Чишћење благим детерџентом
Припремите раствор благог детерџента и млаке воде. Ставите бисере у раствор и оставите да се натапају неколико минута, омогућавајући сапуну да уклони било какве површинске мрље или прљавштину. Нежно протресите бисере како бисте помогли детерџенту да уклони те мрље, баш као у машини за прање веша. Будите пажљиви са овим кораком, јер су бисери често нанизани на деликатне златне ланчиће или друге лако ломљиве чворове.
Темељно исперите бисере под хладном водом и осушите чистом крпом. Пустите да се бисери потпуно осуше.
Како безбедно чувати бисере
Предузимање додатних мера предострожности око правилног чувања бисера чини огромну разлику у њиховом квалитету. Бисери имају меку површину, што значи да су подложнији огреботинама и оштећењима од надражујућих материја и средстава за чишћење у домаћинству. Чување бисера у пластичној кеси никако не долази у обзир. Најбоље је да их чувате у комаду свиле или сомота.