Црни гавранови воле игру, показују емоције и имају тинејџерске банде

(Printscreen/Instagram)

Иако су кроз историју превише често биле на лошем гласу, ове птице су у стварности фацинантне, разигране и веома интелигентне животиње, способне да изражавају разне емоције сличне људима, па чак и да опонашају људски говор.

Многе европске културе су, нажалост, демонизовале ове елегантне, интелигентне и разигране црне птице кроз бројне митове, легенде и бајке. У Француској су људи веровали да су гаврани душе злих свештеника. У Немачкој су били отелотворење душа глупости или понекад и сам Сотона. У Шведској се оглашавање гаврана сматрало оглашавањем душа које нису имале одговарајуће хришћанске сахране, а у Данској су се чак бојали и да погледају у гаврана, јер би се тако и сами могли претворити у једног…

Старе културе Тибета и античке Грчке су гавране доживљавале као гласнике богова. Келтске богиње рата су често попримале лик гаврана током битке, а сам Один је имао два гаврана, назване Хугин (Мисао) и Мунин (памћење), који су летели широм света, сваку ноћ се враћали и обавештавали Одина о томе шта су видели.

Кинези су веровали да гаврани узрокују невреме, док су их нека индијанска племена сматрала божанством. У њиховим веровањима гавран је описан као лукави преварант који је учествовао у стварању света.

Обични гавран (лат. Corvus corax) је највећа врста из породице врана. Са дужином тела већом од 60 цм, такође је и највећа врста подреда птица певачица на свету.

Имитатори

У заточеништву, гавран може да научи да говори боље од неких папагаја. Они, такође, опонашају друге звукове, као што су мотор аутомобила или оглашавање других животиња, посебно птица, али и вукова и лисица, које дозивају да им помогну да растргну леш животиње коју сам гавран није био у стању да растргне.

Према истраживачима, гаврани користе врло софистициране сигнале, па тако кљуном показују неки објекат другом гаврану.

@healthwealthlove1217 Crow Knows His Shapes! #crow #shapes #smart #smartbirds #smartanimals ♬ original sound - Health | Wealth | Love

Висока интелигенција

Када је реч о интелигенцији, ове птице су у рангу са шимпанзама и делфинима. Многи експерименти су показали да гаврани одлично решавају логичке тестове који укључују више корака и коришћење алата. Неки гаврани су чак научили и да броје.

У природи, гаврани гађају људе камењем како би их спречили да се попну до њиховог гнезда, краду рибе рибарима, по потреби се праве мртви, користе разне алате да дођу до хране…

Воле игре

Гаврани воле да се играју. Често снегом прекривене кровове користе као тобогане.

Гаврани се играју и са играчкама, односно штаповима, каменчићима, шишаркама или чак и голф лоптицама, сами или са другим гавранима.

Имају тинејџерске банде

Гаврани су моногаме птице, што значи да остају са једним партнером цео живот. Када њихови млади досегну доба да напусте дом, они се онда прикључују банди, односно јату младих птица, које живе заједно све док не пронађу свог партнера.

Показују емоције

Упркос својој несташној природи, гаврани показују емпатију. Кад пријатељски гавран изгуби у борби, његови пријатељи ће учинити све да га утеше. Гаврани ће, такође, запамтити другу птицу која им је пришла на пријатељски начин, али ће исто тако запамтити и оне које су биле непријатељски насторијене.

Проучавајући оглашавање гаврана научници су открили да они на тај начин могу изразаити различите емоције, као што су нежност, срећа, изненађење или бес.

@islamhub.io Did you know crows are among the smartest animals? ✨ Surah Al-Ma'idah 5:31 tells us how a crow was sent to teach Qabil (Cain) how to bury his brother after the first murder in human history. Today, scientists confirm that crows solve problems, recognize faces, and even bury their dead! How did the Quran describe this long before science discovered it? Could this be another Quranic miracle? Let’s discuss! #QuranMiracle #CrowIntelligence #IslamicScience #QuranAndScience #islamic_video ♬ Suspense, horror, piano and music box - takaya
Magazin Politika

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт magazin.politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта magazin.politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.