Патите од анксиозности током пута? Психолог саветује како да страх држите под контролом
Већином се реч „путовање” повезује са сликама далеких плажа, планинских врхова, егзотичних и узбудљивих авантура. Али, за многе људе, путовања такође могу да изазову осећај нелагодности и бриге – сензацију коју психолози називају „анксиозност приликом путовања”. Иако термин није званично признат као здравствено стање, осећај анксиозности због путовања пре и током путовања је невероватно уобичајен.
Оно што је добро да знате, је да је овај проблем једноставан за решавање и да се ова врста анксиозности, непријатности, узнемирености не разликује од било које друге врсте анксиозности.
„Путовање је једноставно понашање које може да изазове анксиозност. Упуштате се у непознато, а на путу сте иста особа као и код куће. Ако сте забринути код куће такви ћете бити и и на путу”, објашњава за InStyle психолог Јаиме Курт, аутор књиге „Срећан путник: Откривање тајни бољег одмора”.
Према његовим речима, умерени нивои анксиозности су нормални — они јесу и увек су били знак упозорења који ће вас заштитити од страха. А, ако немате те умерене нивое, то може довести до непромишљеног понашања. Проблем настаје када ниво анксиозности постане превисок, јер тада постаје поремећај.
Иако не постоји ниједан разлог за анксиозност због путовања, неки уобичајени страхови су везани за страх од летења, гужве, страх од судара, страх од друштвених интеракција, страх од оружја, страх од болести.
„Кућа је место где се сви осећају најудобније, а када путујете, улазите у окружење у којем се одричете контроле над много различитих ствари. Стављате ствари које иначе контролишете у туђе руке”, објашњава др Курт напомињући да путовања доносе неизвесност, а то може да изазове анксиозност.
Како се понашати ако имате анксиозност током путовања
Увек можете да откажете путовање или га скратите ако добијете напад анксизоности. Али, то није добар план — останак код куће само појачава вашу анксиозност, а не помаже вам да управљате осећањима.
Покушајте да одредите тачан узрок ваше анксиозности
„Уместо да кажете да се осећате узнемирено због свог предстојећег путовања, покушајте да наведете тачан проблем. Шта вас узнемирава, једном када сазнате шта је тачна брига, може бити лакше направити план који ће вам помоћи”, наводи др Курт.
Баратајте чињеницама
Ако се плашите да ћете се разболети на путу седите и размислите- колико имате година, какво је ваше стање, да ли сте вакцинисани...
Када чињенице поређате, лакше ћете мислити о свему.
Направите план за ванредне ситуације
Психолози саветују да себи понављате да ваш ум смишља сценарије који се вероватно неће десити и то је оно вас чини забринутим.
Скретање пажње
Кључно је да пронађете нешто што ће вас усмерити ван анксиозности.
Музика, судоку, прича- чим крене осећај нелагоде, окрените се другим размишљањима и промените фокус. Важно је и да себи кажете да да можете да се носите са непријатношћу јер вам је важно да стигнете од тачке А до тачке Б, или шта год да је разлог вашег путовања. Осетите страх и урадите то свеједно.